W mieszaniu kolorów, najważniejszą zasadą jest to, że istnieją trzy kolory podstawowe, które nie mogą być otrzymane przez zmieszanie z innymi kolorami. Te trzy kolory to:
- Czerwony ……..
- Niebieski ………..
- Żółty ………………
Kolory te znane są jako kolory podstawowe.Jeśli dojdzie do zmieszania dwóch podstawowych kolorów, zostanie stworzony kolor wtórny, pochodny, drugorzędny. Zmieszanie niebieskiego i czerwonego tworzy kolor fioletowy; czerwonego i żółtego – pomarańczowy; żółty i niebieski zmieszany razem, da odcień zieleni. Dokładny odcień koloru pochodnego zależy od tego, jaki odcień koloru czerwonego niebieskiego lub żółtego został użyty oraz w jakich proporcjach je pomieszano. Jeśli zmieszamy trzy podstawowe kolory razem, otrzymamy kolor trzeciorzędny.
Trzeciorzędne kolory są kombinacją pierwotnego i wtórnego koloru. To inaczej barwy czyste, czyli zestaw trzech podstawowych kolorów i trzech pochodnych
Kolory czarny i biały również nie mogą zostać stworzone poprzez zmieszanie innych kolorów razem, ale jako, że nie są one wykorzystywane do uzyskiwania nowych kolorów, zostały wykluczone z teorii mieszania kolorów. Jeśli dodamy biel do jakiegoś koloru rozjaśnimy go, a gdy dodamy czerń możemy go przyciemnić (choć niektórzy malarze nie używają czarnego w ogóle – o tym w kolejnej lekcji).
A jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o mieszaniu różnych barw, zajrzyjcie tu:
http://www.artmakers.pl/blog/lekcja-1-nauka-mieszania-kolor%C3%B3w-barwy-podstawowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz